جلا دادن سنگ

جلا دادن سنگ

 جلا دادن سنگ

معمولا انواع مختلفی از سنگ ها در منازل ما ایرانیان و محل کار و در کل بناهای ما بسیار به کار رفته است و کارایی زیادی دارد. روش جلا دادن سنگ به این دلیل ابداع شده است که سنگ ها براقیت و شفافیت خود را دوباره به دست بیاورند.

معمولا سنگ ها بعد از استفاده در طی مدت زمانی دچار جرم و لکه خواهند شد و در نهایت حالت زیبای اولیه خود را از دست خواهند داد.

به همین دلیل کفسابی باید روی این سنگ ها انجام داده شود. البته نه تنها سنگ هایی که دچار جرم شده اند بلکه در سنگ هایی که تازه کار گذاشته شده اند هم می‌توان لکه ها را یافت در حالی که در ساختمان های جدید استفاده از مواد و مصالح مختلف ممکن است روی سطوح ایجاد لک نمایند و در نهایت قبل از منتقل کردن وسائل به محیط نیاز به کفسابی خواهید داشت.

جلا دادن سنگ

انواع مختلف سنگ ها

روش جلا دادن سنگ ها بستگی به نوع و جنس آن ها دارد. سنگ ها انواع و مدل های مختلفی دارند که در حرفه کفسابی این امر بسیار مهم است و باید یک کفساب ماهر این را بداند که با هر سنگ چگونه برخورد کند که بهترین روش کفسابی را روی آن سنگ پیاده سازی نماید.

سنگ ها در دو نوع سنگ های نرم و سنگ های سخت وجود دارند. سنگ های نرم به سنگ هایی گفته می‌شوند که جنس سختی ندارند و از ترکیب مواد مختلف با یکدیگر ساخته شده اند.

این گونه سنگ ها در دل طبیعت و از دل کوه ها به وجود نیامده اند بلکه از ترکیب چند ماده مانند خاک رس و ماسه و کاربید ها ساخته شده اند. به طور مثال برای تهیه سرامیک ها از این مواد استفاده خواهد شد.

سنگ هایی مانند موزاییک ها و انواع کاشی ها هم جزو این دسته از سنگ ها هستند که می‌توان از آن ها به عنوان سنگ های نرم یاد کرد.

برای کفسابی بایستی این نکته را به شما بگوییم که روش جلا دادن سنگ در سنگ های نرم به شیوه های گوناگون انجام خواهد شد. یکی از این روش ها فرچه شویی است. نام دیگر فرچه شویی، کف شویی است که در روش های مختلفی انجام داده خواهد شد.

فرچه شویی به این صورت است که برس ها در سایزهای مختلفی وجود دارند و در دو نوع پلاستیکی و سیمی یافت خواهند شد. فرچه های سیمی باید توسط افراد با مهارت انجام داده شود و در غیر این صورت ممکن است روی سطوح شما خط و خش هایی را ایجاد نماید.

سنگ های سخت در نقطه مقابل سنگ های نرم قرار دارند. این سنگ ها در دامان طبیعت به وجود آمده اند و دارای استحکام بسیار زیادی هستند. انجام کفسابی در این نوع سنگ ها به صورت بسیار حرفه ایی خواهد بود و می‌توان به خوبی آن ها را لایه برداری کرد.

سنگ های سخت این مزیت را دارند که به راحتی شکننده نیستند و می‌توان در مکان های مختلفی از ساختمان ها و بناها از آن ها استفاده نماییم.

برای روش جلا دادن سنگ در سنگ های محکم به صورت ساب زنی و لایه برداری انجام داده می‌شود.

جلا دادن سنگ

روش های مختلف برای ساب زنی سنگ ها

روش جلا دادن سنگ به صورت های مختلفی انجام داده می‌شود. یکی از روش ها به صورت ساب زنی با استفاده از دستگاه های مختلف ساب زنی می‌باشد. دستگاه های ساب زنی هم بزرگ و هم به صورت دستی وجود دارند.

برای سطوحی که متراژ بالایی دارند و دارای گوشه های دنج و کوچک نیستند می‌توان از دستگاه های بزرگ ساب زنی استفاده نمود اما برای پله ها و یا پاگردهای ساختمانی و یا سنگ هایی که طول یا عرض کمی دارند دستگاه های بزرگ کارایی نخواهند داشت و برای این کار دستگاه های ساب زنی دستی به وجود آمده اند تا راحت تر بتوان این سطوح را ساب زنی نمود.

این دستگاه های ساب زنی دستی هم دقیقا مانند دستگاه های بزرگ عمل می‌کنند و از لقمه ها در سایزهای مختلف در آن ها استفاده خواهد شد. لقمه ها اصلی ترین کار را در ساب زنی و لایه برداری کردن سنگ ها انجام می‌دهند.

روش جلا دادن سنگ با استفاده از رزین ها و هم چنین فرچه شویی هم امکان پذیر است.

جلا دادن سنگ

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر بگذارید